Funkcia IF

Funkcia IF patrí medzi najpoužívanejšie funkcie v Exceli a patrí do kategórie logické funkcie. Označuje sa tiež ako podmienka alebo podmienková funkcia.

Funkcia IF má tri riadky, pričom len prvý je povinný. V Exceli sa ale väčšinou vypĺňajú všetky 3 vstupné argumenty, čiže všetky 3 riadky. Zjednodušene môžeme tvrdiť, že funkcia IF pracuje na princípe AK, TAK, INAK.

Vstupné argumenty funkcie IF

Prvý riadok Logický_test obsahuje výraz alebo podmienku, ktorá sa testuje, či je pravdivá. Zisťuje sa teda, či je výsledkom výrazu hodnota TRUE (pravda) alebo FALSE (nepravda).

Druhý riadok Hodnota_ak_pravda obsahuje výraz, čo sa má stať, aj je v prvom riadku funkcie IF výsledok testovanej podmienky TRUE.

Tretí riadok Hodnota_ak_nepravda obsahuje výraz, čo sa má stať, aj je v prvom riadku funkcie IF výsledok testovanej podmienky FALSE.

Príklad na funkciu IF

Predstavme si nasledovný príklad: Poznáme plán a skutočný počet vyrobených ks pre dni od pondelka do piatku. Chceme pomocou funkcie IF vypočítať, či je plán splnený alebo nesplnený.

Budeme rozmýšľať nasledovne:

1. AK je počet vyrobených kusov väčší alebo rovný ako plán

2. TAK plán je splnený

3. INAK je plán nesplnený

Ako to zadáme do funkcie IF vidíme na obrázkoch.

Funkcia IFPríklad funkcia IF

V praxi potrebujeme častokrát vyhodnotiť viacero podmienok. Riešime to vnorením funkcie IF do ďalšej funkcie IF alebo pomocou iných funkcií, napríklad VLOOKUP, HLOOKUP, XLOOKUP, INDEX + MATCH.

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 3.1 / 5. Počet hlasov: 11

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku