Funkcia VLOOKUP

Funkcia VLOOKUP (česky SVYHLEDAT, nemecky SVERWEIS) sa používa v MS Excel hlavne pre tieto 3 prípady:

  1. Prenos údajov z jednej tabuľky do druhej, spájanie tabuliek a databáz
  2. Porovnanie, v čom sa tabuľky alebo databázy líšia, napr. čo pribudlo alebo odbudlo
  3. Rozdeľovanie údajov do skupín (intervalov) podľa hodnôt

Veľmi jednoducho môžeme pochopiť ako funkcia VLOOKUP pracuje na nasledovných príkladoch.

Prenos údajov z jednej tabuľky do druhej alebo ako spojiť dve tabuľky

V našom príklade máme dve tabuľky: v prvej je číslo tovaru, ktorý máme na sklade, spolu s názvom a jednotkovou cenou a v druhej je objednávka, kde poznáme číslo objednávaného tovaru a potrebujeme vypočítať cenu za kus.

zadanie príkladu vlookup

Skúsme sa pozrieť, koľko je jednotková cena prvého objednávaného tovaru. Číslo tovaru je Z 424 6567, toto číslo vyhľadáme v prvom stĺpci hornej tabuľky a výsledok, čiže jednotkovú cenu 0,76 €, nájdeme v tom istom riadku v stĺpci číslo 3. No a presne rovnako to robí aj funkcia VLOOKUP.

Ako vyplníme jej argumenty?

okno-funkcie-vlookup

Vyhľadávaná hodnota je hodnota podľa ktorej chceme párovať údaje, k čomu chceme vyhľadať a priradiť výsledok z inej tabuľky

Pole tabuľky je tabuľka, ktorú prehľadávame (z ktorej potrebujeme vypočítať výsledok), a ktorá má v ľavom (prvom) stĺpci hodnoty, pomocou ktorých dokážeme spárovať tabuľky.

Číslo indexu stĺpca je číslo stĺpca, v ktorom je požadovaný výsledok. V našom príklade v prvom stĺpci prehľadávanej tabuľky je číslo tovaru Z 424 6567 a výsledok (ktorý nám dá funkcia VLOOKUP) je v tom istom riadku, ale v stĺpci číslo 3.

Vyhľadávanie rozsahu zadáme FALSE (namiesto FALSE stačí dať 0), lebo požadujeme aby funkcia našla PRESNE rovnaké číslo tovaru. (Kedy sa používa TRUE sa dozvieme v treťom príklade.)

Ešte sa na to pozrime takýmto pohľadom:

funkcia-vlookup-1

Porovnanie dvoch tabuliek alebo databáz

V tomto príklade na funkciu VLOOKUP chceme zistiť, ktorý tovar sa nachádza v tabuľke SKLAD APRÍL, ale nenachádza s v tabuľke SKLAD MAREC.

porovanie-tabuliek

Využijeme, že ak je v argumente funkcie VLOOKUP Vyhľadávanie rozsahu FALSE, funkcia hadá PRESNE rovnakú hodnotu. Ak sa presne rovnaká hodnota nenájde, výsledkom je chybová hodnota #NEDOSTUPNÝ (anglicky #N/A).

porovanie-tabuliek-vysledok

V bunke D20 je výsledok #NEDOSTUPNÝ, a to je presne to, čo sme chceli vypočítať. Neznačí to, že sme sa pomýlili, ale že číslo tovaru Z 520 8812 sa v marcovej tabuľke nenachádza.

Rozdelenie údajov do skupín (intervalov) podľa hodnôt

V predchádzajúcich dvoch príkladoch sme v argumente Vyhľadávanie rozsahu zadávali FALSE, lebo sme hľadali (párovali) podľa presne rovnakej hodnoty. V nasledovnom príklade (a vždy, keď budeme hodnoty priraďovať podľa intervalu) použijeme v argumente Vyhľadávanie rozsahu TRUE (môžeme aj nechať prázdne alebo zadať 1).

Máme dve tabuľky, v jednej sú mená študentov a počet bodov z písomky a v druhej hodnotenie, od koľko bodov je aká známka.

vlookup-intervaly

František má 11 bodov a teda trojku, to by bol VLOOKUP tak, ako sme ho  používali doteraz. 11 bodov nájdeme v prvom stĺpci hodnotiacej tabuľky a v druhom zistíme výsledok, teda zámku 3.

Zuzana má z písomky 10 bodov. Takéto číslo sa v prvom stĺpci hodnotiacej tabuľky nenachádza. Keby sme zadali Vyhľadávanie rozsahu FALSE, tak výsledok funkcie VLOOKUP by bol #NEDOSTUPNÝ. My ale požadujeme, aby v prípade, ak sa nenájde v prehľadávanej tabuľke presne rovnaká hodnota podľa ktorej spájame dve tabuľky, aby sa brala najbližšia nižšia. V našom príklade najbližšia nižšia hodnota je 6 bodov a teda výsledok je opäť v tom istom riadku, ale v stĺpci číslo 2. Zuzana má teda z písomky štvorku. Aby funkcia VLOOKUP priraďovala podľa najbližšej nižšej hodnoty, ak nenájde rovnakú, musíme zadať argument Vyhľadávanie rozsahu TRUE. POZOR! V takomto prípade musí byť stĺpec prehľadávanej tabuľky podľa ktorého párujeme, zoradený vzostupne, teda od A po Z.

vysledok-znamky

Funkciu VLOOKUP podrobne a na rôznych príkladoch preberáme na kurze Excel pre pokročilých.

Rovnako ako funkcia VLOOKUP funguje aj funkcia HLOOKUP. Rozdiel je v tom, ze funkcia VLOOKUP prehľadáva Pole_tabuľky (druhý riadok v okne funkcie) vertikálne, teda zhora nadol a HLOOKUP prehľadáva Pole_tabuľky horizontálne, čiže zľava doprava. VLOOKUP dáva výsledok z rovnakého riadku zo zadaného stĺpca a HLOOKUP z rovnakého stĺpca zo zadaného riadku. Teda je to to isté, len „o 90 stupňov otočené“.

Nezabudnite, že aj pri HLOOKUP, ak je v štvrtom riadku TRUE, musí byť tabuľka zoradená vzostupne zľava doprava. To sa dá urobiť pri zoraďovaní na tlačidle Možnosti, kde zmeníte Orientáciu zoraďovania.

Ako na VLOOKUP v Exceli si možete pozrieť aj vo videu

Ak si chcete zopakovať funkciu VLOOKUP, tak si stiahnite cvičný súbor a postupujte podľa videa.

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 16

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku

Komentáre nie sú povolené.