Porovnanie dvoch stĺpcov

Porovnanie dvoch stĺpcov v Exceli je veľmi častá úloha. V našom príklade budeme porovnávať hodnoty medzi dvomi stĺpcami v tom istom riadku. Pani Mária nám poslala tento príklad s databázou, ktorá mala 28 stĺpcov a niekoľko tisíc riadkov. My budeme pracovať so zjednodušeným príkladom, kde budeme mať len dva stĺpce, ktoré chceme porovnávať.

Stĺpce porovnáme jednoduchým logickým vzorcom. Budeme zisťovať, či sa dátum vystavenia rovná dátumu odoslania.

Porovnanie dvoch stĺpcov

Ak nepoznáte logické vzorce, tak si zapamätajte: vzorcom =A2=B2 netvrdíme, že A2 sa rovná B2, ale pýtame sa či je pravda, že A2 sa rovná B2.

Ak je v stĺpci C výsledok TRUE, tak sa dátumy v stĺpcoch A a B rovnajú, ak je výsledok FALSE, tak sa nerovnajú.

Porovnanie dvoch stĺpcov v Exceli, ktoré sme robili v našom príklade, je možné len ak sú porovnávané stĺpce v jednej tabuľke, teda hodnoty sú v rovnakom riadku. Ak sú vo viacerých tabuľkách, musíme zabezpečiť, aby boli porovnávané hodnoty v rovnakom poradí. To sa dá spraviť viacerými spôsobmi, napríklad zoradením.

V praxi sa oveľa častejšie vyskytuje situácia, že porovnávané hodnoty sú vo viacerých tabuľkách, sú v rôznom poradí, nenachádzajú sa všetky aj v jednej aj v druhej tabuľke a podobne. Majú ale spoločný znak, podľa ktorého vieme tieto hodnoty párovať. Vtedy budeme používať opäť logický výraz, ale jeho argumenty vypočítame funkciami, najčastejšie funkciou VLOOKUP.

V našom príklade budeme porovnávať, či majú zamestnanci uvedené rovnaké mesto aj v tabuľke všetkých zamestnancov a aj v tabuľke nášho oddelenia. V stĺpci G sme najskôr vypočítali mesto z druhej tabuľky funkciou VLOOKUP a potom sme za funkciu ešte dorobili porovnanie s bunkou F4. Čiže opäť klasický logický výraz, ktorého výsledok je buď TRUE alebo FALSE.

Porovnanie pomocou funkcie VLOOKUP

Hoci je porovnávanie stĺpcov jednoduchá úloha, v praxi je potrebný široký súbor znalostí a zručností v Exceli. Preto odporúčam absolvovať kurz Excel pre pokročilých, na ktorom sa podrobne preberú všetky potrebné nástroje.

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 10

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku