Ako zabrániť zadať opakované hodnoty

Opakované hodnoty sú (nielen) v excelovských tabuľkách bežnou vecou, niekedy je ale potrebné zabezpečiť, aby hodnoty neboli duplicitné, teda aby sa rovnaká hodnota nevyskytovala viac krát.

V tomto príklade chceme zabezpečiť, aby sa v stĺpci kód odberateľa nenachádzala viackrát tá istá hodnota. To dosiahneme pomocou overovania hodnôt.

Ďalej budeme potrebovať funkciu COUNTIF(), ktorú budeme tentokrát používať nie pre zistenie výsledku „koľko krát“, ale pre výpočet „ktorý krát“.

Náš príklad je nasledovný: Máme tabuľku odberateľov, kde chceme zabrániť, aby Kód odberateľa neobsahoval dva krát tú istú hodnotu.

Tabuľka odberateľov

Postup zabráneniu duplicitných hodnôt bude nasledovný:

 1. Vyberieme bunky, pre ktoré chceme nastaviť overovanie. V našom príklade to bude celý stĺpec A. Ak by sme chceli iný rozsah, napríklad A4:A30, tak vyberieme iba ten.
 2. Dáme príkaz pre overenie údajov. Nájdeme ho vo verzii Excel 2007 a vyššej na karte Údaje, skupinový rámček Nástroje pre údaje, príkaz Overenie údajov.Príkaz overenie údajov
 3. Na karte Nastavenia vyberieme položku Povoliť: na Vlastné.Nastavenie vlastné
 4. Riadok vzorec musí obsahovať ľubovoľný výraz, ktorého výsledok je buď TRUE alebo hocičo iné (zvyčajne FALSE). Nás bude zaujímať práve výsledok TRUE, lebo len vtedy bude zapisovaná hodnota (ktorú overujeme) povolená.
  Vzorec ktorý zadáme bude nasledovný
  =COUNTIF($A:$A;A1)=1
  Funkciou COUNTIF() zisťujeme, ktorý krát sa zapisovaná hodnota nachádza v stĺpci A a porovnávame s jednotkou, teda či sa zapisovaná hodnota nachádza prvý krát.Vzorec pre overenia
 5. Pri zadaní hodnoty, ktorá sa už v zozname vyskytuje sa objaví hlásenie:
  hlasenie-duplicitnej-hodnoty
 6. Ak požadujeme iný štýl chybového hlásenia alebo vlastnú správu pre chybové hlásenie upravíme to na tretej karte Chybové hlásenie v príkaze Overiť údaje.
  Ďalšie možnosti pre overovanie údajov

 

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku