Zistenie pohlavia podľa rodného čísla

Vo firemných databázach sa často nachádza rodné číslo, z ktorého potrebujeme zistiť, či je to muž alebo žena.

Platí, že ak sa na tretej pozícii v rodnom čísle nachádzajú číslice 0 alebo 1, je to muž, ak 5 alebo 6, tak je to žena. Už sme na našom online kurze zisťovali dátum narodenia z rodného čísla, preto použijeme podobnú tabuľku s rodnými číslami.

Zoznam rodných čísiel

Na zistenie, aký znak (aké číslo) sa nachádza na tretej pozícii použijeme textovú funkciu MID(), ktorej výsledok je požadovaný počet znakov od určenej pozície v reťazci znakov. Jej argumenty sú nasledovné:

  • v prvom riadku zadáme, z ktorého reťazca chceme vyberať znaky, v našom prípade z rodného čísla
  • v druhom riadku, od ktorej pozície chceme začať, my začneme od tretej
  • a v poslednom treťom riadku, koľko znakov, nám stačí jeden (to je tá číslica, čo budeme zisťovať, či je to 0 alebo 1, teda je to muž, resp. 5 alebo 6 a to je žena)

Takže okno funkcie bude nasledovné:

Funkcia MID

No a v tabuľke to bude nasledovne:

Vypočítaý tretí znak

Tretí znak z rodného čísla sme zistili jednoducho, ale pre určenie pohlavia je dôležité rozumieť jednej veci. A síce, že výsledok textovej funkcie MID je typ údajov text. Jednoducho povedané, napr. v bunke B4 je výsledok text 5 a nie číslo 5. Všimnite si, že Excel nezarovnával hodnoty doprava, ako to robí pri číslach, ale zarovnal hodnoty doľava, tak ako to robí s textami.

Určenie pohlavia na základe výsledku funkcie MID sa dá robiť veľa spôsobmi, my použijeme funkciu IF. Aby sme nemuseli zisťovať viacerými podmienkami, či je tretí znak 0 alebo 1 alebo 5 alebo 6, stačí, keď dáme jednu podmienku, napríklad či je väčší ako 3. Ak áno je to žena, inak je to muž.

Teraz je dôležité práve to, že výsledok funkcie MID je text. Musíme teda porovnávať, či je väčšie ako text 3 a nie ako číslo 3. To spravíme veľmi jednoducho tak, že dáme 3 do úvodzoviek. Pozrime sa na to na obrázku.

Výpočet pohlavia podľa RČ

Náš príklad je dokončený, ale ak sa chcete ešte trošku „pohrať“, tak môžete vyskúšať napr.: použiť namiesto funkcie IF inú, napr.: funkciu VLOOKUP. Môžete tiež skúsiť výsledok funkcie MID skonvertovať z textu na číslo. Buď číselným výpočtom alebo funkciou VALUE. No a pre pokročilejších: pomocou vnárania funkcií nerobte výpočet v dvoch stĺpcoch, ale iba v jednom. Teda vnorte funkciu MID do prvého riadku funkcie IF.

Podporte môj kanál. Prihláste sa na odber. Zdieľajte moje videá. Likujte 🙂
Postup, ako sa dá podľa rodného čísla zistiť, či je to muž alebo žena, si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počet hlasov: 14

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku