Odmocnina v Exceli

Ako odmocňovať v Exceli? Jednoducho, dokonca to dokážeme robiť dvomi spôsobmi, buď pomocou vzorcov alebo pomocou funkcií. Môžete si vždy vybrať, ktotr spôsob vám v konkrétnej situácii viac vyhovuje.

Výpočet druhej odmocniny

Pre výpočet druhej odmocniny má Excel pripravenú funkciu v kategórii Matematické, ktorá sa volá SQRT.

Funkcia sqrt

Má iba jeden argument, ktorý je povinný, a to číslo, z ktorého chceme druhú odmocninu vypočítať. Na nasledovnom obrázku je dialógové okno funkcie SQRT(), kde počítame druhú odmocninu hodnoty v bunke A1. V bunke A1 je číslo 9, výsledok je 3.

Príklad pre druhú odmocninu

Výpočet ľubovoľnej odmocniny

Funkciu SQRT() môžeme použiť iba pre druhú odmocninu. Ak chceme použiť inú, musíme využiť matematický princíp, že x-tá odmocnina z y sa vypočíta ako y(1/x). Čiže pomocou umocnenia. Ako robiť mocniny v Exceli sme prebrali v samostatnom článku, ale pre zopakovanie si to ukážeme ešte raz.

Mocnina pomocou vzorca: použijeme znamienko „strieška“, ktoré používame vo vzorcoch pre umocňovanie. Napríklad 3-tia odmocnina z čísla 8 sa vypočíta nasledovne:

=8^(1/3)

Mocnina pomocou funkcie: použijeme funkciu POWER(), ktorú taktiež používame v Exceli pre mocniny. Napríklad 16-tia odmocnina z čísla 65536 sa vypočíta nasledovne (potrebujeme spraviť výpočet 65536(1/16)):

Funkcia Power

Opakovanie je matkou múdrosti 🙂 V nasledovnom videu si môžete zopakovať, ako sa vypočíta odmocnina v Exceli.

Cvičný súbor si stiahnite tu: Stiahnuť.

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac, čo v návode nebolo, nech sa páči, pridajte komentár. Podporte môj kanál. Prihláste sa na odber. Zdieľajte moje videá. Likujte 🙂

 

 

Komentáre

Ako sa vám páčil článok?

Hlasujte kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hlasov: 14

Zatiaľ nikto nehodnotil! Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Sme šťastní, že sa vám článok páči

Sledujte nás na YouTube či Facebooku