X

Ako zistiť celé čísla

Na zistenie celých čísiel v Exceli existuje viacero spôsobov. My si ukážeme dva z nich. Obidva sú rovnocenné, záleží len na tom, ktoré sa Vám viac zapáči. V obidvoch riešeniach budeme používať jednoduché funkcie a výpočty.

Zistenie celých čísiel pomocou funkcie INT()

Veľa ľudí si myslí, že funkcia INT() odreže z čísla všetko za desatinnou čiarkou. To je ale pravda iba pre kladné čísla.  V skutočnosti funkcia INT() zaokrúhli číslo na najbližšie nižšie celé číslo. To je výborná vec, lebo nebudeme musieť zisťovať rôznymi spôsobmi kladné a záporné čísla.

1. Pripravíme si príklad.

Nech je to zaujímavejšie, tak v našom príklade máme: bunka A4 je prázdna, bunka A7 obsahuje 10,4 naformátované ako číslo bez desatinných miest. Ostatné hodnoty v stĺpci A sú presne ako vidíte.

2. Vyskúšame, čo bude výsledkom funkcie INT().

Čo zaujímavé sme zistili? Výsledkom funkcie INT() je: ak je vstupná bunka prázdna, tak nula, ak je vstupná bunka text, tak chybové hlásenie (netreba sa znepokojovať, to nie je chyba).

3. Skúsime porovnať stĺpce A a B – prečo to zatiaľ nefunguje?

Jednoduchým logickým vzorcom porovnáme dva stĺpce.

Vyzerá to super, až na jednu „maličkosť“. Tá sa nachádza v bunke C4. Excel pri porovnaní prázdnej bunky a nuly dá výsledok pravda (TRUE). Takže to musíme nejako ošetriť. Spôsobov je miliónpäťsto, skúsime niečo jednoduché, aby sme sa veľa nenarobili.

4. Rozhodovanie pomocou funkcie IF().

Výsledok v stĺpci C platí, len ak nie je bunka v stĺpci A prázdna. Aby to bolo jednoduchšie, tak funkciu IF použijeme nasledovne:

Ak je bunka v stĺpci A prázdna, tak výsledok je FALSE, inak je výsledok v stĺpci C.

A príklad je hotový. Prečo je v siedmom riadku výsledok FALSE? Nezabudnite, chceli sme zistiť celé čísla. V bunke A7 je 10,4 naformátované, čiže ukázané, na nula desatinných miest.

5. Kto má rád všetko v jednom.

Ak by sme nechceli, aby mal Excel veľa pomocných stĺpcov, môžeme to spraviť všetko v jednom.

Zistenie celých čísiel pomocou funkcie MOD()

Matematická funkcia MOD() slúži na zistenie zvyšku po delení. Ak delíme celé číslo jednotkou, tak zvyšok musí byť nula.

1. Poďme na príklad.

Všade, kde je zostatok po delení 0, pozor: okrem prípade, že je bunka a stĺpci A prázdna, je celé číslo.

2. Ošetríme prázdne vstupné bunky.

Tam, kde je výsledok nula, v tom riadku je celé číslo.

3. Kto má rád všetko v jednom a obľubuje slovné výsledky + ešte chce ošetriť chybové hlásenia (dá sa použiť aj pri zisťovaní funkciou INT() ).

Vnárať funkcie v MS Excel nie je ťažké, len to chce trošku praxe. Ak by sa toto niekomu zdalo ťažké, môžete si dorobiť ďalší pomocný stĺpec so slovným výsledkom.

 

.

Kategórie: Postupy
Môže vás zaujímať